Samtec Inc. DW-40-15-F-T-370
Part No.:
DW-40-15-F-T-370
Shipping
DW-40-15-F-T-370 Information
Number of Positions:
120
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.370" (9.400mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)