Samtec Inc. DW-38-19-L-D-1045
Part No.:
DW-38-19-L-D-1045
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-38-19-L-D-1045 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Product Status:
Active
Number of Positions:
76
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height:
1.045" (26.543mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)