Samtec Inc. DW-36-12-G-D-400
Part No.:
DW-36-12-G-D-400
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-36-12-G-D-400 Information
Number of Positions:
72
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.520" (13.208mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)