Samtec Inc. DW-31-14-F-T-1090
Part No.:
DW-31-14-F-T-1090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-31-14-F-T-1090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
93
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
1.090" (27.686mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)