Samtec Inc. DW-29-12-S-D-500
Part No.:
DW-29-12-S-D-500
Shipping
DW-29-12-S-D-500 Information
Number of Positions:
58
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.420" (10.668mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)