Samtec Inc. DW-28-12-L-T-505
Part No.:
DW-28-12-L-T-505
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-28-12-L-T-505 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
84
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.415" (10.541mm)
Length - Stack Height:
0.505" (12.827mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)