Samtec Inc. DW-17-14-S-T-1070
Part No.:
DW-17-14-S-T-1070
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-17-14-S-T-1070 Information
Number of Positions:
51
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
1.070" (27.178mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)