NXP USA Inc. DSP56F826BU80
Part No.:
DSP56F826BU80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Shipping
DSP56F826BU80 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
100-LQFP
Series:
56F8xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
56800
Core Size:
16-Bit
Speed:
80MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI, SSI
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)