DSC8001BL2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | DSC8001BL2 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead Exposed Pad |
| Series | DSC8001 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Base Resonator | MEMS |
| Type | XO (Standard) |
| Programmable Type | Blank (User Must Program) |
| Available Frequency Range | 1 MHz ~ 150 MHz |
| Function | Standby |
| Output | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Frequency Stability (Total) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Max) | 12.2mA |
| Ratings | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
The following parts include "DSC8001BL2" in Silicon Labs DSC8001BL2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.