Signal Transformer DRC-V-6R8K
Part No.:
DRC-V-6R8K
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.65A 0.035OHM
Shipping
DRC-V-6R8K Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.65 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)