Signal Transformer DRC-V-682K
Part No.:
DRC-V-682K
Description:
FIXED IND 6.8MH 135MA 19OHM TH
Shipping
DRC-V-682K Information
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
135 mA
Current - Saturation (Isat):
50mA
DC Resistance (DCR):
19Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
400kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)