Signal Transformer DRC-V-561K
Part No.:
DRC-V-561K
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 560UH 450MA 1.4OHM TH
Shipping
DRC-V-561K Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
DRC-V
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
410mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)