Signal Transformer DRC-V-472K
Part No.:
DRC-V-472K
Description:
FIXED IND 4.7MH 175MA 16OHM TH
Shipping
DRC-V-472K Information
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
175 mA
Current - Saturation (Isat):
50mA
DC Resistance (DCR):
16Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
500kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)