Signal Transformer DRC-V-471K
Part No.:
DRC-V-471K
Description:
FIXED IND 470UH 470MA 1.1OHM TH
Shipping
DRC-V-471K Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
470 mA
Current - Saturation (Isat):
460mA
DC Resistance (DCR):
1.1Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
1.9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)