Signal Transformer DRC-V-390K
Part No.:
DRC-V-390K
Description:
FIXED IND 39UH 2.4A 0.1OHM TH
Shipping
DRC-V-390K Information
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
6.9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)