Signal Transformer DRC-V-331K
Part No.:
DRC-V-331K
Description:
FIXED IND 330UH 560MA 0.85OHM TH
Shipping
DRC-V-331K Information
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
560 mA
Current - Saturation (Isat):
540mA
DC Resistance (DCR):
850mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)