Signal Transformer DRC-V-272K
Part No.:
DRC-V-272K
Description:
FIXED IND 2.7MH 230MA 7.7OHM TH
Shipping
DRC-V-272K Information
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
80mA
DC Resistance (DCR):
7.7Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
900kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)