Signal Transformer DRC-V-270K
Part No.:
DRC-V-270K
Description:
FIXED IND 27UH 2.5A 0.08OHM TH
Shipping
DRC-V-270K Information
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
8.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)