Signal Transformer DRC-V-223K
Part No.:
DRC-V-223K
Description:
FIXED IND 22MH 80MA 56OHM TH
Shipping
DRC-V-223K Information
Inductance:
22 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
80 mA
Current - Saturation (Isat):
30mA
DC Resistance (DCR):
56Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
100kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)