Signal Transformer DRC-V-183K
Part No.:
DRC-V-183K
Description:
FIXED IND 18MH 90MA 40OHM TH
Shipping
DRC-V-183K Information
Inductance:
18 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
90 mA
Current - Saturation (Isat):
40mA
DC Resistance (DCR):
40Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
200kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)