Signal Transformer DRC-V-181K
Part No.:
DRC-V-181K
Description:
FIXED IND 180UH 750MA 0.58OHM TH
Shipping
DRC-V-181K Information
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
690mA
DC Resistance (DCR):
580mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)