Signal Transformer DRC-V-180K
Part No.:
DRC-V-180K
Description:
FIXED IND 18UH 2.6A 0.061OHM TH
Shipping
DRC-V-180K Information
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
61mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)