Signal Transformer DRC-V-152K
Part No.:
DRC-V-152K
Description:
FIXED IND 1.5MH 285MA 6.1OHM TH
Shipping
DRC-V-152K Information
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
285 mA
Current - Saturation (Isat):
80mA
DC Resistance (DCR):
6.1Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)