Signal Transformer DRC-V-151K
Part No.:
DRC-V-151K
Description:
FIXED IND 150UH 1A 0.37OHM TH
Shipping
DRC-V-151K Information
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
750mA
DC Resistance (DCR):
370mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)