Signal Transformer DRC-V-122K
Part No.:
DRC-V-122K
Description:
FIXED IND 1.2MH 300MA 4OHM TH
Shipping
DRC-V-122K Information
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
130mA
DC Resistance (DCR):
4Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)