Signal Transformer DRC-V-103K
Part No.:
DRC-V-103K
Description:
FIXED IND 10MH 120MA 25OHM TH
Shipping
DRC-V-103K Information
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
120 mA
Current - Saturation (Isat):
50mA
DC Resistance (DCR):
25Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
300kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
79.6 kHz
Size / Dimension:
0.343" Dia (8.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)