Signal Transformer DRC-1010-472J-UL
Part No.:
DRC-1010-472J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 4700
Shipping
DRC-1010-472J-UL Information
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
DC Resistance (DCR):
7.6Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
540kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)