Signal Transformer DRC-1010-332J-UL
Part No.:
DRC-1010-332J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 3300
Shipping
DRC-1010-332J-UL Information
Inductance:
3.3 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
260 mA
Current - Saturation (Isat):
280mA
DC Resistance (DCR):
4.9Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
640kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)