Signal Transformer DRC-1010-331J-UL
Part No.:
DRC-1010-331J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 330.
Shipping
DRC-1010-331J-UL Information
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
820 mA
Current - Saturation (Isat):
880mA
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)