Signal Transformer DRC-1010-153J-UL
Part No.:
DRC-1010-153J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 1500
Shipping
DRC-1010-153J-UL Information
Inductance:
15 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
120 mA
Current - Saturation (Isat):
130mA
DC Resistance (DCR):
24Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
290kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)