Signal Transformer DRC-1010-150K-UL
Part No.:
DRC-1010-150K-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 15.0
Shipping
DRC-1010-150K-UL Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)