Signal Transformer DRC-1010-101J-UL
Part No.:
DRC-1010-101J-UL
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 100.
Shipping
DRC-1010-101J-UL Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
DRC-1010
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)