Signal Transformer DRC-0810-821J-UL
Part No.:
DRC-0810-821J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 820H
Shipping
DRC-0810-821J-UL Information
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
310 mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
1.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)