Signal Transformer DRC-0810-560K-UL
Part No.:
DRC-0810-560K-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 56.0
Shipping
DRC-0810-560K-UL Information
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
6.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)