Signal Transformer DRC-0810-121J-UL
Part No.:
DRC-0810-121J-UL
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 120H
Shipping
DRC-0810-121J-UL Information
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
800 mA
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)