Signal Transformer DRC-0810-100K-UL
Part No.:
DRC-0810-100K-UL
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 10.0
Shipping
DRC-0810-100K-UL Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
DRC-0810
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
25Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)