Eaton - Electronics Division DRAP127-1R0-R
Part No.:
DRAP127-1R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 13.6A 4 MOHM SMD
Shipping
DRAP127-1R0-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DRAP127
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.6 A
Current - Saturation (Isat):
40A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.319" (8.10mm)