Eaton - Electronics Division DRA74-471-R
Part No.:
DRA74-471-R
Description:
FIXED IND 470UH 383MA 1.93OHM SM
Shipping
DRA74-471-R Information
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
383 mA
Current - Saturation (Isat):
420mA
DC Resistance (DCR):
1.93Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.171" (4.35mm)