Eaton - Electronics Division DRA124-8R2-R
Part No.:
DRA124-8R2-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 8.2UH 3.87A 28MOHM SMD
Shipping
DRA124-8R2-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DRA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.87 A
Current - Saturation (Isat):
6.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
28mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)