Eaton - Electronics Division DR125-821-R
Part No.:
DR125-821-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 820UH 600MA 1.49OHM SM
Shipping
DR125-821-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
770mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.49Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)