Eaton - Electronics Division DR124-820-R
Part No.:
DR124-820-R
Description:
FIXED IND 82UH 1.7A 255.3MOHM SM
Shipping
DR124-820-R Information
Series:
DR124
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.94A
DC Resistance (DCR):
255.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)