Eaton - Electronics Division DR1030-680-R
Part No.:
DR1030-680-R
Description:
FIXED IND 68UH 1.1A 303.7MOHM SM
Shipping
DR1030-680-R Information
Series:
DR1030
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.24A
DC Resistance (DCR):
303.7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)