Eaton - Electronics Division DR1030-2R8-R
Part No.:
DR1030-2R8-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 2.8UH 5.1A 14.5MOHM SM
Shipping
DR1030-2R8-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR1030
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
6.08A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)