DLNDF250HTOR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DLNDF250HTOR |
| Manufacturer | Hoff-Trex® |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.295" (7.49mm) |
| Length - Overall | 0.945" (24.00mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Insulation | Fully Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Features | - |
| Color | Yellow |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "DLNDF250HTOR" in Silicon Labs DLNDF250HTOR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.