Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1217861-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Faston |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Male |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.352" (8.94mm) |
| Length - Overall | 0.552" (14.02mm) |
| Termination | Solder |
| Wire Gauge | - |
| Insulation | Non-Insulated |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "1217861-1" in Silicon Labs 1217861-1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.