173691-1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 173691-1 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Mark II |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length | 0.236" (6.00mm) |
| Length - Overall | 0.850" (21.59mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "173691-1" in Silicon Labs 173691-1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.