Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DFR1M |
| Manufacturer | NextGen Components |
| Series | - |
| Package/Case | SOD-123F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | - |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - |
| Speed | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-123F |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
The following parts include "DFR1M" in Silicon Labs DFR1M.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.