Murata Electronics DFE252008U-4R7M=P2
Part No.:
DFE252008U-4R7M=P2
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH 1A 0.34OHM SMD
Shipping
DFE252008U-4R7M=P2 Information
Series:
DFE252008U
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Supplier Device Package:
2520
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)