Murata Electronics DFE252008U-100M=P2
Part No.:
DFE252008U-100M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 600MA 0.88OHM SMD
Shipping
DFE252008U-100M=P2 Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DFE252008U
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
880mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Flat Wire
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2520
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)