Murata Electronics DFE2016CKA-1R0M=P2
Part No.:
DFE2016CKA-1R0M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED INDUCTOR 1UH 1.8A SMD
Shipping
DFE2016CKA-1R0M=P2 Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DFE18SBN
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)